7 dages Broderi kursus – nål og tråd skaber fordybelse og rum til leg
Information om broderi-kurset
Bad og toilet på værelset
-
Uge 26 22-06-2026 - 28-06-2026
-
En del af kunstugerne - uge 26
-
Ungdoms- og Studiepris: 4.350,-
Ta' en ven med og få rabat
Broderi er så meget mere end korssting
Til dette broderisommerkursus inviterer vi til et frirum, hvor nål og tråd skaber fordybelse og rum til leg. Kurset er for alle – både nybegyndere og erfarne. Det handler ikke om at gøre det “rigtigt”, men om at udforske broderiets mange muligheder i et afslappet og inspirerende fællesskab.
Vi tager udgangspunkt i de teknikker, du har lyst til at lære eller genopfriske. Undervejs vil jeg vise forskellige sting og metoder, og hvordan du kan bruge dem i dine egne projekter – uanset om du vil reparere og pynte tøj, skabe små kunstværker, dekorere dækkeservietter, strik og lamper eller lave brocher.
Du kan arbejde frit med dine egne idéer, eller lade dig inspirere af de eksempler og materialer, jeg stiller til rådighed. Jeg hjælper med teknik, farvesammensætning og design undervejs, så du får støtte til netop det udtryk, du ønsker.
Kurset byder på fordybelse, leg, nærvær og masser af kreativ frihed.
Vær opmærksom på at vores kurser indeholder mere end fag-undervisning. Der er også planlagt tid til foredrag, hygge i dagligstuen, frokost, indlogering etc. På 7-dages kurser, er der typisk ikke værkstedsundervisning første og sidste dag.
Om dig:
- Du har lyst til at eksperimentere med broderiet som udtryksform
- Du er nybegynder – eller erfaren – alle er velkomne
- Du er klar til at arbejde i et åbent værkstedsmiljø
- Du er indstillet på fælles oplæg og personlig feedback og vejledning.
Ud over dine medkursister på holdet, vil du møde de andre kunstkursister til måltiderne, til morgen- og aftensamlinger og til fælles hygge. Alle værksteder er fyldte i kunstugerne.
På sommerkurserne er det normalt, at du bliver indkvarteret på tomandsværelser med eget bad og toilet.
Du er også velkommen til at ringe på 9898 1010, hvis du har yderligere spørgsmål.
Har du særlige hensyn, som vi skal tage til din kost, skal du gøre opmærksom på det ved tilmelding. Her kan du også bestille enkeltværelse. Enkeltværelse koster et tillæg på 1.650,-
Underviser
Mihaela Breum Vegger
Mihaela Breum Vegger er oprindelig uddannet nanoscience-teknolog som igennem årene og siden barndommen har haft et særligt forhold til broderi. Gennem kurser og selv-studie har hun udviklet sine egne designs, som rækker fra genbrug af mislykkede strikkeprojekter til 3-D skulpturelle værker. Mihaelas tilgang er eksperimenterende, undersøgende og legende, som også karakteriserer hendes undervisning. Hun har været underviser på Vrå Højskole siden 2025. Udover broderi underviser hun også i yin yoga og meditation.
Du kan se hendes Instagram profil her: ojog.studio
Udfyld tilmeldings-formularen og kom afsted!
Har du lyst til at deltage på et af Vrå Højskoles mange kurser, gælder det om at tilmelde sig – og gerne inden alt for længe. En del af vores kurser er nemlig hurtigt udsolgt, så det gælder om at komme først til mølle.
Skulle det kursus, som du gerne vil på, være udsolgt, så skriver vi dig gerne op på venteliste. Du kan nemlig være heldig, at en anden må melde afbud – og så kontakter vi selvfølgelig dig. Vi glæder os til at møde dig – og lære dig bedre at kende. Brug tilmeldings-formularen herunder.
