fbpx

Vrå Højskole søger pedel

Vi søger en pedel med lyst til at arbejde på en højskole i udvikling, med bygninger af nyere og ældre dato. 

Højskolen set fra luften

Om skolen 

Når du ankommer til Vrå Højskole mærker du straks den blanding af historie og nutid, som er selve højskolens væsen. Bygningerne minder mest om en gammel, firelænget gård med toppede brosten og en parklignende have med gamle, ranke bøgetræer. I de rammer vrimler det med unge mennesker i alle mulige afskygninger, fra alle dele af verden og med alle former for forudsætninger og udfordringer i bagagen. Her taler de sammen, arbejder sammen, synger sammen. Her møder de hinanden frit. Her lærer de at arbejde med tilværelsens spørgsmål, at fordybe sig fagligt, og hver især lærer de at forstå deres personlige værdi og deres betydning for fællesskabet. Det er derfor, vi er her.   

Vrå Højskole er en grundtvigiansk, almen-dannende folkehøjskole. Den blev grundlagt i 1872, og siden da har tusindvis af elever udviklet sig og fået nye indsigter og venner for livet under skolens tag. Vi har både forårs- og efterårshold og korte sommerkurser, og vi huser op til 100 elever ad gangen.  

Vi har fokus på tid, tillid og tryghed, og vi værdsætter den særlige vekselvirkning mellem tradition og fornyelse. Hos os er der mulighed for faglig og menneskelig udvikling for alle elever, uanset deres baggrund. Vi er stolte af den brede sammensætning af vores elever, også i forhold til nationaliteter, og af skolens sociale engagement.  

Vrå Højskoles værdigrundlag er: 

 • at alle er ligeværdige, 
 • at frihed under ansvar og demokrati er grundlaget for menneskeligt samvær, 
 • at fællesskab og personlig stillingtagen udfordrer og udvikler individet, 
 • at forundring, faglig fordybelse, kreativitet og livsoplysning er vigtige i dannelsen af menneskets identitet og selvforståelse, 
 • at tilværelsen er større og rigere, end vi er i stand til at begribe, 
 • at mennesket under de rette omstændigheder har uanede muligheder. 

Højskolen ligger i den lille stationsby Vrå, der er et stærkt lokalsamfund med et aktivt foreningsliv som oplever udvikling og tilflytning. Byen ligger midt i Vendsyssel tæt på hav og skov og med let adgang til motorvej og tog. Højskolen er også et lokalt kulturelt samlingssted, hvor vi jævnligt åbner dørene for familie, venner og hele byen, som er velkomne til fællesspisning og andre arrangementer. Højskolens køkken laver maden fra bunden og prioriterer økologi, bæredygtighed og lokale råvarer.  

Dit nye job: 

 • Du bliver en del af en personalegruppe, der – foruden den lille pedelgruppe – består af undervisere (fastansatte/timelærere), mentorer, køkken-, rengørings- og kontorpersonale. Der er i alt 26 ansatte på skolen. 
 • Du får medansvar for at vedligeholde skolens bygninger ude og inde, samt højskolens udearealer. Vi vægter, at skolen holdes ordentligt og fremstår vedligeholdt. 
 • Du får et spændende og udfordrende job, hvor forståelse for skoleformen, samarbejde med kolleger og arbejdet med unge mennesker er væsentlige elementer.  
 • Du bliver del af en højskole med 150 år på bagen og med tradition for stor mangfoldighed og hjemlighed. 
 • Du kommer til at mærke stor opbakning fra kolleger, lokalmiljø og Vrå Højskoles Venner. 
 • Du kan efter aftale få mulighed for at bruge din egen faglighed/interesse med eleverne. Har du for eksempel særlige forudsætninger for outdoor- eller andre aktiviteter, vil vi glæde os til at sætte det i spil sammen med dig.   

Vores forventninger til dig 

 • Du kan relatere til skolens værdigrundlag og sociale engagement og har forståelse for den særlige skoleform. 
 • Du har gerne en håndværksmæssig baggrund. 
 • Du har et godt overblik og evner at prioritere arbejdsopgaverne. 
 • Du er optaget af fortsat at værne om skolens historiske rammer. 
 • Du er indstillet på at være nærværende på skolen – både i forhold til elever og kolleger. 
 • Du har sans for og interesse i tværfagligt samarbejde. 
 • Du har stort kørekort eller er indstillet på at tage det. 
 • Du er indstillet på at arbejde efter en årsnorm, hvor det ugentlige timetal varierer alt efter sæson. 

Det praktiske 

Ansøgningsfrist tirsdag d. 11. april 2023. 

Stillingen er som udgangspunkt på 30 t/u og kan evt. suppleres med andre opgaver på skolen. 

Samtaler forventes at foregå i uge 16/17. 

Vi ønsker stillingen besat fra 1. juni 2023. Du får løn efter kvalifikationer og cirkulære BEK udstedt af kulturministeriet.  

Hvis du har spørgsmål til stillingen, så kontakt forstander Anne Friis på 22434613 eller anne@vraahojskole.dk  

Du kan læse mere om Vrå højskole på https://vraahojskole.dk.  

Del denne side på de sociale medier:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Scroll to Top
Scroll til toppen